Lista aktualności Lista aktualności

Las dla Was - „Bezpieczne wakacje 2020”

Z myślą o odwiedzających las już trzeci rok z rzędu realizowana jest akcja „Bezpieczne Wakacje”. Działania leśników z nadleśnictw Chrzanów, Złoty Stok i Olkusz mają uświadomić, że las to nie parking ani tor motocrossowy. Tę oczywistą wiedzę w pierwszy weekend lipca trzeba było po raz kolejny przypomnieć sporej grupie osób.

Las to nie tor motocrosowy

Jazda quadami czy motocyklami crossowymi po terenach leśnych to wciąż plaga, podobnie jak nieuprawniony wjazd do lasu czy palenie ognia w lesie. Między innymi za takie wykroczenia w miniony weekend nałożono 9 mandatów – na kwotę 2200 zł. Strażnicy ukarali także osoby płoszące zwierzęta oraz puszczające psa luzem. Pouczono 10 osób niestosujących się do obowiązujących przepisów.

Podejmowane działania mają podnieść świadomość w zakresie poszanowania lasów, która wciąż jest niewystarczająca.

- Akcja ma uczulić mieszkańców na poszanowanie zasad obowiązujących na terenach leśnych oraz ograniczenie wjazdu na tereny leśne dla quadów i motocykli terenowych powszechnie wykorzystujących drogi i inne obszary leśne na terenie obu nadleśnictw. – mówi Komendant chrzanowskiej Straży Leśnej Sebastian Gruszka - Tego typu akcje będą kontynuowane.- zapowiada Gruszka.

Bezpieczne Wakacje to Akcja organizowana jest lokalnie od 3 lat. W miniony weekend objęła swoim zasięgiem Nadleśnictwa Olkusz i Chrzanów, 4 Leśnictwa w nadleśnictwie Olkusz i 5 w Nadleśnictwie Chrzanów. Zaangażowanie Strażników Leśnych mają za zadanie podnieść świadomość i bezpieczeństwo wszystkich użytkowników lasów.