Wydawca treści Wydawca treści

Ścieżka edukacyjna „Las Kubice”

Obiekt przeznaczony zarówno dla wycieczek szkolnych jak i na rodzinne spacery. Tematycznie ścieżka koncentruje się na zagadnieniach ekologii lasu.

Na trasie o długości około 1,5 km znajduje się 9 punktów z tablicami edukacyjnymi. Są one doskonałymi miejscami do przeprowadzania zajęć z zakresu nauk przyrodniczych na każdym poziomie wiekowym.
1 – Punkt startowy przy miejscu postoju pojazdów. Na tablicy mapa z przebiegiem ścieżki.
2 – Budowa piętrowa lasu. Obowiązkowy element programu nauczania w szkołach.
3 – Mieszkańcy lasu – ptaki. Jaka jest rola ptaków w lesie? Czy są ważne dla zdrowia drzew? Jaki byłby las bez ptaków?
4 – Młody las. Czym jest naturalne odnowienie lasu a czym sztuczne? Które jest lepsze i dlaczego? Jak pomagamy przyrodzie?
5 – Stare drzewa w lesie. Dlaczego powinniśmy pozostawiać część drzew do ich naturalnej śmierci? Komu potrzebne jest martwe drzewo? Jak chronimy najstarsze i najgrubsze okazy?
6 – Las w życiu człowieka. Czym był a czym jest obecnie las dla ludzi? Jakie są najważniejsze funkcje lasu? Czy można sobie wyobrazić nasz świat bez drzew i towarzyszących im stworzeń?
7 – Pożar w lesie. Jaka jest rola ognia w przyrodzie? Jakie są najczęstsze przyczyny pożarów? Które lasy są najbardziej narażone? Czy możemy uratować płonący las?
8 – W świecie owadów. Czy podział na owady pożyteczne i szkodniki jest uzasadniony? Jakie jest znaczenie tych zwierząt w ekosystemie lasu? Co powinniśmy zrobić by unikać problemów z owadami?
9 – Na grzyby. Czy grzyby są niezbędne do prawidłowego wzrostu drzew? Czy warto uczyć się ich rozpoznawania? Jak zbierać grzyby by nie szkodzić lasom?