Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wróć do pełnej strony

Obiekty edukacyjne

Nadleśnictwo Prudnik od lat systematycznie rozbudowuje bazę obiektów edukacyjnych.

Pierwszym obiektem utworzonym staraniem nadleśnictwa była ścieżka dydaktyczna „Rezerwat Cicha Dolina". Obiekt powstał w 2004 roku ze środków własnych Nadleśnictwa Prudnik przy współudziale pracowników Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych. W związku ze zniszczeniem pierwotnych tablic przez wandali na początku 2012 roku zamontowano nowe tablice o zmienionej treści. Ścieżka znajduje się w odległości ok. 1 km od miejsca postoju i miejsca na ognisko (polana turystyczna w Cichej Dolinie).

Kolejna ścieżka dydaktyczna – „Las Biskupi" w Leśnictwie Wilemowice – powstała przy wsparciu finansowym nieistniejącego już Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Starostwa Powiatowego w Nysie. Uroczyste otwarcie nastąpiło 22 września 2005 roku w oprawie artystycznej dzieci z zaprzyjaźnionej szkoły w Kamienniku.

Ścieżka dydaktyczna „Las Kubice" w Leśnictwie Kubice (też z udziałem PFOŚiGW SP w Nysie) została utworzona w 2007 roku. Otwarcia obiektu dokonano 23 października 2007 r. przy udziale młodzieży z Gimnazjum w Korfantowie. Rok później do ścieżki dodano ogródek dendrologiczny oraz ekspozycję geologiczną. Przy uwzględnieniu miejsc zagospodarowanych przez Koło Łowieckie „Łoś" z Nysy mamy w Kubicach cały kompleks obiektów edukacyjnych.

Ścieżka „Las Biechowski" – utworzona w 2014 roku w leśnictwie Biechów, długości około 2,5 km, ma na celu ukazanie walorów przyrodniczych jednego z największych kompleksów leśnych Ziemi Nyskiej oraz przypomnienie zasad obowiązujących podczas przebywania w lesie. Las Biechowski ma także ciekawą historię, o której opowiada tablica nr 1. Warto o niej pamiętać, szczególnie że ślady przeszłości mogą wkrótce całkowicie zniknąć. Tablica nr 2 opisuje miejscową faunę, taką jaką obserwujemy na początku XXI wieku. Kolejna tablica uczy rozpoznawania drzew – umiejętności zanikającej w miarę coraz większej migracji ludzi ze wsi do miast. Tablica nr 4 pokazuje grzyby jadalne, jakie można znaleźć w tutejszych drzewostanach. Przypominamy w tym miejscu o ważnej roli grzybów w środowisku leśnym. Kolejny punkt na ścieżce poświęcony jest najważniejszym drzewom w biechowskim lesie tj. dębom. Ścieżka kończy się tablicą o tzw. gatunkach introdukowanych.

Obok ścieżek dydaktycznych w nadleśnictwie wyróżniliśmy szereg punktów edukacyjnych – miejsc, w których prowadzona jest edukacja leśna. Najważniejsze to: teren szkółki leśnej w Leśnictwie Moszczanka, Wilczy Staw w Leśnictwie Ściborzyce, polana turystyczna przy wejściu do Cichej Doliny w Leśnictwie Pokrzywna.